Reklama

Reklama

Są obostrzenia, ale pielgrzymi wyruszą na Jasną Górę

Opublikowano: wt, 6 lip 2021 12:00
Autor:

Są obostrzenia, ale pielgrzymi wyruszą na Jasną Górę - Zdjęcie główne

Grupa biało-zielona z Jarocina i Pleszewa wyruszy 6 sierpnia

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Przez nasz teren przejdą pielgrzymi z Poznania i Gniezna. Na Jasną Górę wyruszy również grupa z Pleszewa

Reklama

W ubiegłym roku w większości – ze względu na epidemię koronowirusa -  odbyły się one „symbolicznie”, a tradycję pieszego pielgrzymowania kontynuowali jedynie reprezentanci poszczególnych grup. Jak to wygląda w tym roku?

Pieszo na Jasną Górę. Z Poznania

Pielgrzymka z Poznania w tym roku wyruszyła po raz 87-ty. Tym razem pod hasłem „Wstańcie, chodźmy”. - Po ubiegłorocznym doświadczeniu pielgrzymowania jako delegacja kapłanów naszej diecezji, w tym roku robimy kolejny krok – informował ks. Jan Markowski – kierownik Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.

Pielgrzymka zorganizowana została na zasadzie „sztafety”. Każdego dnia na trasie pojawiają się inne grupy pielgrzymów, które wędrówkę zaczynają rano i kończą wieczorem, po czym wracają do Poznania. Jedna grupa 8 lipca w południe gościć będzie na mszy świętej w sanktuarium maryjnym w Lutyni. Tego samego dnia kolejna dotrze wieczorem do Dobrzycy. Na Jasną Górę pątnicy dotrą 15 lipca. 

Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej

Tradycyjnie przez nasz powiat przejdą również pątnicy z Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W ubiegłym roku pielgrzymka odbyła się na zasadzie „sztafety”, a każdego dnia na trasie pojawiło się jedynie kilka osób. W tym roku przebiegać będzie w tradycyjnej formie, a towarzyszyć jej będzie hasło „Skosztujcie i zobaczcie”. Pielgrzymka składa się łącznie z 17 grup. Pięć z nich – wyruszające z samego Gniezna 28 lipca zatrzymają się na nocleg w Broniszewicach (30 lipca) i w Kościelnej Wsi (31 lipca). Z kolei grupa z Czerniejewa nocować będą w Wieczynie (29 lipca). Kolejnego dnia zatrzyma się na obiedzie u sióstr służebniczek w Pleszewie, by następnie dotrzeć na nocleg do Kucharek. Pielgrzymka gnieźnieńska na Jasną Górę dotrze 5 sierpnia. 

Tegoroczna Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej na Jasną Górę odbędzie się normalnie, choć z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Wytyczne dotyczące jej organizacji przekazał jeszcze w maju Główny Inspektor Sanitarny. Dotyczą one m.in. zabezpieczenia medycznego, zakwaterowania, środków ochrony osobistej, czy kwestii zasłaniania ust i nosa. GIS rekomendował też maksymalną liczbę pątników na 300. 

- W naszym przypadku liczba ta dotyczy tylko grup kolorowych, bo grupy promieniste i rowerowe traktowane są jako osobne pielgrzymki. A więc 300 osób może iść łącznie w pięciu grupach kolorowych, przy czym nie wlicza się w to osób, które otrzymały pełny cykl szczepień przeciwko COVID-19 szczepionką zarejestrowaną w Unii Europejskiej – wyjaśnia kierownik PPAG ks. Wojciech Orzechowski.

Na Jasną Górę pojadą też pielgrzymki rowerowe, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem. W tym roku grupy wyjadą z Gniezna, Rogowa, Strzelna, Inowrocławia i Kruszwicy. Wszyscy pielgrzymi spotkają się 5 sierpnia na Jasnej Górze. Jak przed pandemią, przed wejściem na jasnogórski szczyt, złożony zostanie pielgrzymkowy krzyż, z którym pątnicy podążą do kaplicy Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Wieczorem będą prowadzić Apel Jasnogórski. Pielgrzymka zakończy się 6 sierpnia w święto Przemienienia Pańskiego. Rano na wałach sprawowane będzie nabożeństwo Drogi Krzyżowej, a następnie celebrowana będzie msza św. pod przewodnictwem i z homilią prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Będzie również możliwe pielgrzymowanie duchowe. Na stronie www.ppag.pl oraz w mediach społecznościowych dostępne będą zarówno relacje z drogi, jak i materiały formacyjne.

 

Pieszo do Częstochowy. Z Kalisza

Tradycyjną formę będzie mieć w tym roku pielgrzymka z Kalisza – uważana za najstarszą w Polsce. Składa się ona z grupa kaliskich oraz grup z innych miast. Wśród nich jest m.in. grupa biało-zielona z Jarocina i Pleszewa, która na trasę wyruszy najwcześniej, no już 6 sierpnia z Jarocina. Wieczorem pielgrzymi dotarli do Pleszewa, by następnego ranka – po mszy w kościele MB Częstochowskiej – udać się w dalszą trasę.  W kolejnych dniach na Jasną Górę wyruszyły grupy z innych miast – m.in. z Koźmina, Krotoszyna, Sycowa, Odolanowa i Ostrowa Wlkp., a 9 sierpnia – z samego Kalisza. Wszystkie do celu dotrą wieczorem 13 sierpnia. 

 

Grupa jarocińsko-pleszewska do pokonania ma blisko 300 kilometrów drogi. W związku z obowiązującymi obostrzeniami sanitarnymi, zapisy do grupy możliwe są jedynie do 25 lipca. – Nie ma możliwości zapisów po tym terminie i dołączania do grupy w trakcie pielgrzymki – informują organizatorzy. 

 

384 kaliska i 30 diecezjalna pielgrzymka na Jasną Górę odbędzie się pod hasłem „Józefie weź Maryję i Dziecię do siebie”.

- Ze względu na trwającą pandemię w ubiegłym roku pielgrzymka odbyła się w formie sztafetowej. Teraz chcemy wrócić do tradycyjnego pielgrzymowania. Jesteśmy po ogólnopolskim spotkaniu kierowników pielgrzymek z Polski, a także naszymi przewodnikami grup pielgrzymkowych. Po konsultacji z ks. biskupem i zapoznaniu się z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego dla organizatorów pielgrzymek, chcemy zaproponować powrót do normalnej pielgrzymki. Oczywiście będzie się to wiązało z wieloma obostrzeniami i trudnościami, ale mamy nadzieję, że tak jak w ubiegłym roku pielgrzymi bez problemu się do nich dostosują – mówi kierownik pielgrzymki ks. Rafał Grzęda.

Co jeszcze czeka pielgrzymów w tym roku?

- Są dwa ważne wyzwania, jeśli chodzi o obostrzenia sanitarne, to wyżywienie i noclegi. Noclegi będą organizowane w szkołach i salach OSP, tak by nie nocować na prywatnych kwaterach. Jest duża zmiana, jeśli chodzi o posiłki. Całkowicie musimy zrezygnować z przygotowywania posiłków podczas trasy przez kuchnie pielgrzymkowe. Są konkretne wytyczne, że muszą być firmy cateringowe, które posiadają stosowne uprawnienia. Posiłki powinny być dostarczane w jednorazowych naczyniach. Inaczej też będą wyglądać śniadania. Każdy pielgrzym otrzyma zapakowane kanapki – wyjaśnia z kolei ks. Szymon Rybak. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.