Reklama

Płacili kolosalne rachunki za energię. Teraz produkują prąd sami

Opublikowano: 2 września 2021 15:00
Autor:

Płacili kolosalne rachunki za energię. Teraz produkują prąd sami - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Panele fotowoltaiczne zainstalowane na dachu Pleszewskiego Centrum Medycznego produkują już prąd.

Reklama

Na dachu pleszewskiego szpitala zamontowano w sumie 135 paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy  49,95 kWp. Zainstalowano je w systemie  uniemożliwiającym uszkodzenie powierzchni dachu, który wcześniej został pokryty nową papą.

Panele zostały ustawione w odpowiednim kierunku, tak  aby uzysk energii elektrycznej był jak największy. Kolejnym krokiem było sprawne połączenie ich z siecią energetyczną.

 Szpital nie może funkcjonować bez prądu. Wszystkie urządzenia niezbędne do ratowania zdrowia i życia pacjentów są zasilane energią elektryczną , począwszy od respiratora na rezonansie magnetycznym skończywszy. Bez prądu nie może się obejść żaden oddział, a tym bardziej sala operacyjna. Dlatego wybraliśmy najdogodniejszy i najbezpieczniejszy moment na przyłączenie fotowoltaiki  do sieci, jakim jest noc z niedzieli na poniedziałek.  To w tym czasie statystycznie najmniej się dzieje w szpitalu. - wyjaśnia Błażej Górczyński, prezes szpitala.

Szpital w Pleszewie zamontował panele 

Zadanie  pod względem logistycznym było bardzo skomplikowane. Najbardziej ryzykowny  okazał się  ostatni etap polegający na dostosowaniu układu rozliczeniowego do instalacji fotowoltaicznej.

Cała procedura trwała blisko 6 godzin i z ramienia szpitala uczestniczyli w niej pracownicy pionu technicznego  i informatycznego. Tutaj konieczna okazała się niezbędna asekuracja pozwalająca na bezpieczne funkcjonowania placówki w tym czasie.

Musieliśmy  wziąć  pod uwagę każdy scenariusz przewidujący nieudane podpięcie do sieci  i podjęcie działań  m.in. na wypadek przeprowadzania nagłych operacji, podłączania chorych  pod respiratory czy też  ewakuacji pacjentów.  Zabezpieczenie dla całego szpitala stanowiły dwa niezależne źródła prądu w postaci agregatów prądotwórczych, na szczęście  wszystko przebiegło bez komplikacji i podłączenie fotowoltaiki do sieci energetycznej przebiegło płynnie. Uzyskaliśmy też odbiór instalacji  od operatora, który zatwierdził prawidłowe podpięcie do sieci.  - dodaje prezes.

Szpital w Pleszewie zmniejsza koszty 

Rocznie pleszewski szpital płaci za prąd blisko 800 tys. zł. Fotowoltaika pozwoli  zatem na obniżenie kosztów i zmniejszenie emisji  szkodliwych gazów do atmosfery.

Istotne jest również to, że szpital nie planuje odsprzedawania energii, bo sam ją spożytkuje na własne potrzeby.

Kosz całej inwestycji to 300 tys. zł i  powinna się zwrócić placówce w ciągu 8 lat.

 

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (2)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 14 dni temu | ocena +0 / -1

  JOKER

  SUPER szkoda tylko że ludzi nie leczą jak trzeba - kpina i żart a nie szpital !!

  • 14 dni temu | ocena +0 / -0

   Tomak

   Podasz konkretny przypadek o czym mówisz? W każdym szpitalu są lekarze wybitni i marni. Warto zgłaszać niekompetencję ponieważ inaczej nic się nie poprawi