Reklama

Pleszew. ROD im. Powstańców Wielkopolskich świętował swoje 40-lecie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: pt, 27 sie 2021 17:15
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Rodzinny Ogród Działkowych im. Powstańców Wielkopolskich świętował swoje 40-lecie. Podczas uroczystości w Domu Działkowca przy ul. Prokopowskiej nie zabrakło m.in. wyróżnień dla zasłużonych działkowców.

Reklama

Rodzinny Ogród Działkowy im. Powstańców Wielkopolskich w Pleszewie obchodził 40. rocznicę powstania

Jak przypomina Andrzej Zawodny, prezes ROD im. Powstańców Wielkopolskich w Pleszewie, historia ogrodu rozpoczęła się de facto 22 grudnia 1980 roku - kiedy to decyzją ówczesnych władz przekazano teren pod pracowniczy ogród działkowy nr 1048 - przy ul. Prokopowskiej w rejonie bazy SKR. Przyznano wówczas 3,61 hektara w tym pod działki 2,87 hektara.

Na podstawie wspomnianej decyzji przydzielono działki dla pracowników pleszewskich zakładów pracy.

- PEFA otrzymała 40 działek, PFO otrzymało 40 działek oraz PZP 21 działek. Po rozdzieleniu działek dla pracowników zakładów pracy i przeprowadzonym szkoleniu przez WZPOD - gdzie każdy otrzymał świadectwo ukończenia kursu - w miesiąciu lutym 1981 zorganizowano pierwsze zebranie, gdzie dokonano wyboru władz - opowiadał podczas dzisiejszej uroczystości Andrzej Zawodny.

Pleszew. 40-lecie ROD im. Powstańców Wielkopolskich

Pierwszym przewodniczącym wybrano w roku 1981 Czesława Jasiaka a wiceprzewodniczącym został Zenon Sobczak. W marcu 1981 roku dokonano pomiarów i w kwietniu rozpoczęto uprawę, która trwa aż do dziś.

Ogród rozwijał się bardzo prężnie. W 1983 roku przewodniczącym został Wojciech Wosicki - w tym też roku rozpoczęto m.in. fundamentowanie słupków ogrodzeniowych. W roku 1986 przewodniczącym został Jan Narosz, rok później przewodniczącym wybrano Zenona Sobczaka, a w roku 1988 Stanisława Wysockiego. Przez kolejne lata ogród wciąż się rozwijał, w 1991 roku udało się m.in. podłączyć ogrody do miastowego wodociągu. W roku 1992 prezesem został Edward Szwedziak. W roku 1995 prezesem został Andrzej Walczak, który pełnił tę funkcję przez ponad dwie dekady. W roku 2003 zakończono elektryfikację działek. A w roku 2015 nowym prezesem został Andrzej Zawodny, który tę funkcję pełni do dziś.

Warto zaznaczyć, że w ostatnich latach na ROD im. Powstańców Wielkopolskich także bardzo dużo się działo - ogrody wzbogaciły się m.in. o monitoring, zutylizowano płyty azbestowe, a w roku 2019 po raz pierwszy w historii ROD zajął pierwsze miejsce w konkursie organizowanym przez władze miasta i gminy.

W roku 2020 Rodzinny Ogród Działkowy im. Powstańców Wielkopolskich zakończył z kolei prace, związane z budową sieci wodociągowej. Inwestycja możliwa była dzięki dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego oraz pomocy pleszewskiego urzędu.

Dziś - 27 sierpnia - podczas uroczystości 40-lecia nie zabrakło miłych słów, gratulacji od władz - zarówno przedstawicieli ROD jak i urzędu, poczęstunku ale także odznaczeń dla zasłużonych działkowców.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.