Reklama

Reklama

Pleszew. Dzięki miejskiemu monitoringowi udaje się ujawniać m.in. brutalne przestępstwa [ZDJĘCIA]

Opublikowano: wt, 7 gru 2021 11:55
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Brutalny napad na młodą dziewczynę w okolicy ul. Bogusza. Usiłowanie rozboju w rejonie ul. Kraszewskiego. Zuchwała kradzież – z poturbowaniem ekspedientki w sklepie na Rynku. To zaledwie trzy przykłady z mijającego roku, gdy sprawców udało się niemal błyskawicznie ustalić dzięki miejskiemu monitoringowi. 52 kamery w Pleszewie pozwalają nie tylko wykrywać ciężkie przestępstwa, ale także niezliczoną masę drobniejszych wykroczeń – jak np. kolizje na parkingach.

Reklama

Niemal 200 tys. zł w ciągu trzech lat – takie pieniądze przeznaczyło miasto na rozbudowę miejskiego monitoringu. Poza wymianą sprzętu na lepszy jakościowo, wciąż trwa „dokładanie” nowych kamer.

– Obecnie dysponujemy 52 kamerami w Pleszewie, można powiedzieć, że w ostatnim czasie nastąpiła nowa jakość w funkcjonowaniu monitoringu w Pleszewie – wylicza burmistrz Arkadiusz Ptak.

Jak podkreśla, cel jest jeden: zwiększenie poczucia bezpieczeństwa wśród samych mieszkańców.

Miejski monitoring w Pleszewie. Ujawnili 18 ciężkich przestępstw

Na co dzień kamery obsługiwane są przez pleszewską straż miejską, podgląd do nich posiada jednak także pleszewska policja. Sam komendant policji podkreśla, że urządzenia są dziś nieocenione – jeśli chodzi o sprawną reakcję i wspomniane przez burmistrza zwiększenie poczucia bezpieczeństwa. Mnoży zresztą przykłady, gdy miejski monitoring pozwolił na błyskawiczne wykrycie sprawców – w tym wielu poważnych przestępstw.

– Tylko w mijającym roku mówimy o 18 przestępstwach tzw. „ciężkich gatunkowo”, których sprawcy zostali szybko ustaleni m.in. dzięki wykorzystaniu monitoringu – przyznaje szef Komendy Powiatowej Policji w Pleszewie – komendant Tomasz Mimier. 

Miejski monitoring w Pleszewie. Nieoceniona skuteczność

Wśród nich jest m.in. brutalny napad na młodą dziewczynę w rejonie marketu Polo. Policja szybko namierzyła sprawcę, a zapis z kamer był miażdżącym dowodem w kontekście udowodnienia jego winy.

– Monitoring był tutaj nieocenionym dowodem w sprawie – po przedstawieniu materiału w prokuraturze i sądzie – zrobił on takie wrażenie, że nie było kompletnie żadnych wątpliwości, że ta osoba musi być odizolowana – komentuje komendant Mimier.

Jak dodaje, przykłady można mnożyć – dzięki monitoringowi ustalono także sprawcę usiłowania rozboju w rejonie ul. Kraszewskiego czy sprawców rozboju w sklepie na Rynku, gdy nie tylko dokonano kradzieży, ale też poturbowano ekspedientkę. 

– Skuteczność kamer jest nieoceniona jeśli chodzi o wykrycie sprawców. Nie mówiąc już o np. wykroczeniach drogowych, których jest ogrom – nie ma praktycznie tygodnia, żebyśmy nie kontaktowali się ze strażą miejską. Pracownik obsługujący tutaj kamery jest naprawdę skuteczny – zaznacza szef Komendy Powiatowej Policji w Pleszewie.

Zbigniew Duszczak, szef pleszewskiej straży miejskiej również przyznaje nam, że rozbudowa monitoringu ma przede wszystkim cel prewencyjny.

– Pozwalają one m.in. wykrywać wykroczenia drogowe – tylko w tym roku do tej pory ujawniliśmy ich 255 – wylicza.

Jak również przyznaje, montaż nowych urządzeń przebiega zawsze po konsultacjach.

GDZIE W OSTATNIM CZASIE ZAMONTOWANO NOWE KAMERY? WIĘCEJ O MIEJSKIM MONITORINGU PRZECZYTASZ WKRÓTCE W PAPIEPORWYM WYDANIU "ŻYCIA PLESZEWA"

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (6)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • miesiąc temu | ocena +2 / -0

  Jan

  Chciałbym aby powiedziano, ile osób obsługuje monitoring / przy tylu kamerach jedna osoba nie da rady/, przez jaki okres w ciągu doby monitoring jest obserwowany / to że policja ma podgląd, to nie znaczy że obserwuje/. Wg. " uczonych w piśmie", monitoring spełnia swój byt jeżeli jedna osoba obserwuje do 8 kamer, jest obserwowany całodobowo i przede... Rozwiń

 • miesiąc temu | ocena +5 / -0

  dds

  Usuńcie w końcu ten błąd! Aż kłuje w oczy... "Plac KOSZCIUSZKI" na "Plac Kościuszki" Kto to w ogóle pisał?

 • miesiąc temu | ocena +2 / -0

  On

  Prawda jest taka ze jak monitoring nagra kogoś znajomego policjantów zawsze mówią ze nic się nie nagrało szkoda ze Ptak nie posiada prawdziwych danych A co do policjantów co wymagać jak naczelnik sekcji kryminalnej Robert W ma postawione zarzuty a nadal jest na stanowisku może tu by się komendant wypowiedział a Życie zrobi o tym artykuł

 • miesiąc temu | ocena +1 / -1

  pytanie

  Jak długo przechowywane są nagrania z kamer?

 • miesiąc temu | ocena +4 / -0

  Xxx

  A jak mi ktoś przytarl samochód na parkingu na Placu Powstańcòw pod kamerą to niby nie nagrała, a takie pomocne są.

  • miesiąc temu | ocena +3 / -0

   Zią

   Bo to pewnie znajomy opiekunów kamer.