Reklama

Reklama

Pleszew będzie członkiem Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej

Opublikowano: wt, 23 lis 2021 17:45
Autor:

Pleszew będzie członkiem Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej - Zdjęcie główne

Pleszew formalnie stanie się członkiem Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Podczas najbliższej sesji rady miasta, radni pochylą się nad uchwałą, która ma pozwolić Pleszewowi formalnie przystąpić do Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko-Ostrowska.

Reklama

Pleszew w Stowarzyszeniu Aglomeracja Kalisko-Ostrowska

Przypomnijmy: starania o włączenie Pleszewa do Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej trwały od wielu lat. Po co? W wielkim skrócie: by mieć szerszy dostęp do unijnych pieniędzy.

Przypomnijmy: Aglomeracja Kalisko-Ostrowska to stowarzyszenie samorządów skupionych wokół Kalisza i Ostrowa Wlkp. Dziś zrzesza 24 samorządy, w tym jeden z powiatu pleszewskiego - gminę Gołuchów. 

Pleszew w "gospodarczym trójkącie" regionu

O sprawie pisaliśmy na naszych łamach przez minione lata. Działania - związane z przystąpienie do AK-O - trwały bowiem od dawna, jednak dopiero teraz - udało się wszystko doprowadzić do finału. 

- Aglomeracja Kalisko-Ostrowska to wydzielony twór, do którego dedykowane są środki unijne, przez co daje to nam większe możliwości - tłumaczył już wcześniej wspomniane starania "Życiu Pleszewa" burmistrz Pleszewa Arkadiusz Ptak.

Ostatecznie - po rozmowach burmistrza na różnych szczeblach - m.in. z marszałkiem województwa wielkopolskiego oraz prezydentami Kalisza i Ostrowa Wlkp. - udało się przekonać wszystkich decyzyjnych we wspomnianej sprawie - i sfinalizować temat.

W międzyczasie nie zabrakło także stworzenia swoistych naukowych i ekonomicznych podstaw do wspomnianej decyzji - przeprowadzono m.in. badanie, które wykazało, że nasze miasto - Pleszew - jest powiązane z Kaliszem i Ostrowem Wlkp. nie tylko społecznie, ale właśnie gospodarczo. A to oznacza, że - już formalnie - będziemy walczyć wspólnie o unijne środki w "gospodarczym trójkącie" naszego regionu.

Podczas najbliższej sesji rady w Pleszewie radni pochylą się nad uchwałą, która pozwoli Pleszewowi formalnie przystąpić do struktur Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko-Ostrowska.

Na wspomnianej sesji zaplanowano także zmiany w budżecie - chodzi o 30 tys. zł na opłacenie składki członkowskiej Pleszewa już za rok 2021.

Gołuchów już skorzystał z członkostwa w Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej

Warto przypomnieć, że w AK-O jest gmina Gołuchów, która przez minione lata korzystała z tego - realizując różne ważne inwestycje. Dość wspomnieć jedną z ogromnych inwestycji - jaką była budowa ścieżki rowerowej na trasie Krzywosądów-Kuchary. Z 5,5 mln zł kosztów całej inwestycji 3 mln zł pochodziło właśnie z dofinansowania AK-O. - Pieniądze są duże i są łatwiejsze do pozyskania - mówił już na łamach "Życia Pleszewa" także sam starosta - Maciej Wasielewski (wspomnianą wyżej inwestycję w gminie Gołuchów nadzorował właśnie powiat). - To są środki z WRPO, ale decyzje zapadają tutaj, można rzecz na miejscu - dodawał starosta. 

Jak mówił z kolei burmistrz Pleszewa - w przypadku wejścia miasta do Aglomeracji, skorzysta także samorząd powiatowy. - Choćby w kontekście szkolnictwa zawodowego - wyliczał Arkadiusz Ptak.

Głosowanie pleszewskich radnych odbędzie się podczas sesji - w najbliższy czwartek 25 listopada.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 2 miesiące temu | ocena +1 / -1

    jarock zalogowany

    W takim razie powinna być zmiana nazwy ! Nie AKO tylko AKOP !!! Pleszew nie jest wioską !