Reklama

Pleszew. Alkohol?

Opublikowano: 16 czerwca 2021 13:10
Autor:

Pleszew. Alkohol?  - Zdjęcie główne

WOPR Gołuchów

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Policjanci i ratownicy wspólnie kontrolują zbiorniki wodne.

Reklama

To już kolejna taka akcja przez zbliżającymi się wakacjami. Tym razem ratownicy i policjanci dotarli nad Prosnę do Chocza. 

W związku ze zbliżającym się okresem letnim oraz coraz lepszą pogodą policjanci wspólnie z ratownikami WOPR Gołuchów prowadzą wzmożone kontrole nad zbiornikami wodnymi. W piątek, 11 czerwca 2021 r., dotarli do Chocza, nad rzekę Prosnę.

- Kontrolujący sprawdzali, czy osoby tam wypoczywające są bezpieczne i czy nie ma dzieci bez nadzoru osób dorosłych. Pamiętajmy, że alkohol, brawura i brak rozwagi to główne przyczyny wypadków nad wodą. Przypominamy, że korzystać z akwenów, można tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Kontrole ukierunkowane są także na eliminowanie negatywnych zjawisk, tj. zaśmiecanie terenów przywodnych, a także na zapewnienie ładu i porządku publicznego - opowiada st. asp. Monika Kołaska, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej w Policji.

Niezależnie od tego, gdzie młodzież odpoczywa, ważne dla policjantów i ratowników jest to, aby czas ten spędziła w bezpieczny sposób. Służby przypominają o odpowiedzialnym zachowaniu i korzystaniu z akwenów w miejscach tylko do tego wyznaczonych.

- Pamiętajmy o tym, że trudno jest dostrzec osobę, która tonie – mówi ratownik Dominik Kołaski. I tłumaczy. - Tonący nie krzyczy, nie macha rękoma, bo nie ma na siły. W ciszy próbuje desperacko zaczerpnąć powietrza, a tragedia rozgrywa się kilka centymetrów pod powierzchnią wody.

Dlatego ratownicy apelują o rozsądek. 

Pamiętajmy też o tym, że to nie osoby, które nie potrafią pływać toną najczęściej. To potrafiący pływać często ulegają brawurze, nieostrożności i zbyt dużej wierze we własne umiejętności – przestrzega ratownik. 

Liczby zaś mówią same za siebie. W 2020 roku na terenie Polski odnotowano 483 wypadków tonięcia. W wyniku tych wypadków utonęło 460 osób, w tym 48 kobiet. Najczęstsze przyczyny to – kąpiel w miejscu niestrzeżonym, lecz nie zabronionym, nieostrożność podczas przebywania nad wodą, nieostrożność w czasie łowienia ryb, kąpiel w miejscu zabronionym. I uwaga - w 2020 roku 117 osób przed utonięciem spożywało alkohol. Dlatego w okresie letniej beztroski i radości pamiętajmy o bezpieczeństwie i rozważnych zachowaniach, aby po wakacjach wrócić tylko z miłymi wspomnieniami. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.