Reklama

Reklama

Otwarcie drogi Tomice – Szymanowice. Przetestowali ją młodzi rolkarze! [ZDJĘCIA]

Opublikowano: wt, 19 paź 2021 13:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Mieszkańcy Tomic i Szymanowic doczekali się zakończenia budowy drogi łączącej ich wsie. Po dziurach i wyrwach nie ma już śladu. Powstała szeroka 5-metrowa trasa, którą przetestowali już młodzi rolkarze.

Reklama

Projekt przebudowy drogi gminnej Tomice - Szymanowice powstał w 2018 roku i obejmował odcinek o długości 2358 metrów – od drogi powiatowej w Szymanowicach do drogi wojewódzkiej 442 w Tomicach. Inwestycję wyceniono wówczas na ponad 5 mln zł. Dlatego realizację zadania podzielono na etapy. 

Pierwszy zrealizowano w 2018 roku. Wówczas gmina pozyskała ponad 660 tys. zł dotacji z programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej. Ze swojego budżetu wyłożyła blisko 850 tys. zł i dzięki temu przebudowano odcinek o długości 790 metrów. 

– Potem mieliśmy dwa lata przerwy ponieważ nie uzyskaliśmy dofinansowania na drugi etap – tłumaczył wójt Robert Łoza. 

Udało się to dopiero w tym roku. Z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg samorząd otrzymał dotację w wysokości niemal 1,1 mln zł. Do tego doszło blisko 810 tys. zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Z kolei z własnych środków gmina dołożyła prawie 470 tys. zł. W sumie realizacja drugiego etapu kosztowała ponad 2,3 mln zł.

W ramach zadania powstała jezdnia asfaltowa na odcinku o długości 1568 metrów. Droga ma 5,5 metra szerokości. Wybudowano również ścieżkę rowerową - z dopuszczonym ruchem dla pieszych - o szerokości 2 metrów, wykonano zjazdy oraz odwodnienie w postaci kanalizacji deszczowej na odcinku 468 metrów w części Tomic o zwartej zabudowie.

Dodatkowo wymieniono wszystkie istniejące przepusty oraz wykonano włączenie drogi gminnej do drogi wojewódzkiej oraz przejście dla pieszych.

Dumy z zakończenia inwestycji nie krył Robert Łoza i dziękował tym wszystkim, którzy pomogli doprowadzić  ją do szczęśliwego finału: posłowi Tomaszowi Ławniczakowi, właścicielom firmy Eko-Bud, która wykonała prace, radnym i pracownikom Urzędu Gminy.

 - Zwłaszcza Łukaszowi Osmanowi, kierownikowi Referatu Inwestycji i Rozwoju Lokalnego oraz Aleksandrze Grochmal, która pisała wniosek o dotację i rozliczała inwestycję – wyliczał. 

Inwestycji na miarę XXI wieku gratulował samorządowcom i mieszkańcom Tomasz Ławniczak. 

- Za chwilę rząd będzie uruchamiał kolejne programy w ramach Polskiego Ładu. Trzeba oczywiście mieć wkład własny, naprawdę dobrze napisany wniosek oraz dobrą kadrę urzędniczą. Jeśli te trzy warunki są spełnione to później efekty są takie, jakie dziś widzimy, czyli typowa droga XXI wieku dla społeczności lokalnej. Mieszkańcom życzę bezpiecznego z niej korzystania - podkreślał poseł Tomasz Ławniczak.

Realizacji inwestycji gratulowała także minister Marlena Maląg, którą reprezentowała Elżbieta Ostrysz.

Droga została poświęcona przez wikariusza parafii w Szymanowicach – Arkadiusza Pryka.

Z kolei nową nawierzchnię przetestowali uczniowie szkół z terenu gminy, biorąc udział w rajdzie rolkarskim właśnie na trasie Tomice – Szymanowice. Każdy uczestnik rajdu otrzymał pamiątkowy medal, a dwoje szczęśliwców wylosowało nagrody rzeczowe. Swoje taneczne talenty gościom zaprezentowała również grupa działająca przy Gminnym Centrum Kultury. 

Relacja z otwarcia również we wtorek 26 października w papierowym wydaniu "Życia Pleszewa". 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.