Reklama

Gizałki. Ruszyli z trzecim etapem budowy ścieżki

Opublikowano: 24 czerwca 2021 13:00
Autor: | Zdjęcie: UG Gizałki

Gizałki. Ruszyli z trzecim etapem budowy ścieżki - Zdjęcie główne

Trwa budowa ścieżki Tomice-Gizałki | foto UG Gizałki

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ta ścieżka połączy Gizałki z Tomicami

Reklama

Dwa etapy ścieżki już zrealizowano, ale mieszkańcy z niecierpliwością czekają na kolejne. Bo ta trasa rowerowa ma połączyć Gizałki z Tomicami, wzdłuż drogi wojewódzkiej Września-Kalisz. 

Na razie gotowy jest blisko kilometrowy odcinek ścieżki rowerowej Gizałki – Tomice. W sumie powstać ma jednak 2,3 km. I właśnie ruszyła budowa kolejnego odcinka.  

Etapami, bo drogo…

Koszt inwestycji oszacowano na 4,5 miliona złotych. Sporo. Dlatego samorząd województwa wielkopolskiego – czyli zarządca drogi – podzielił całość na kilka etapów. Projekt budowy ścieżki gotowy był na przełomie lat 2017/2018. Pierwsze dwa odcinki powstały w 2018 i 2019 roku w ramach projektu „Budowa ścieżek rowerowych" wzdłuż dróg wojewódzkich - realizowanego wspólnie przez Urząd Marszałkowski oraz lokalne samorządy, w tym przypadku gminę Gizałki. 

Zagrożenie dla pieszych 

Pierwszy pobudowany odcinek ścieżki miał 710 metrów i kosztował 1,3 miliona złotych. Gizałki ze swojego budżetu przeznaczyły wówczas na ten cel - 662.300 zł. Drugi etap inwestycji - to 270 metrów - od szkoły w Tomicach do Leszczycy. Na roboty wydano 638.000 zł, z czego niespełna 319.000 zł pochodziło z gminnej kasy. W ubiegłym roku nie udało się zrealizować trzeciego etapu.

- Na rok 2020 w budżecie zabezpieczyliśmy środki na trzeci etap w wysokości 200 tys. zł – przypomina wójt Gizałek, Robert Łoza.

Jednak samorząd województwa nie zdecydował się na kontynuowanie programu. Powód – brak środków.

Trzeci odcinek w kawałkach 

Ostatecznie - w tym roku zostanie wreszcie zrobiony trzeci kawałek - od Leszczycy do ulicy Polnej w Gizałkach. Zgodnie z planami samorządu wojewódzkiego – który przeznaczył tym razem na ten cel 957.000 zł - podzielony zostanie na dwa odcinki. Przetarg na pierwszy już rozstrzygnięto. Najkorzystniejszą ofertę złożyła miejscowa firma Gregbud z Nowego Oleśca, która wyceniła roboty na blisko 655.000 zł. Prace ruszyły…

- Wykonana zostanie ścieżka rowerowa o szer. 2,5 m, a także odwodnienie - poprzez kanalizację deszczową – mówi wójt Gizałek, Robert Łoza. I podkreśla: Realizacja tej inwestycji możliwa jest dzięki współpracy samorządu gminy z samorządem województwa wielkopolskiego polegającej na wspólnym finansowaniu. Z budżetu gminy na ten cel została przeznaczona tym razem kwota 400.000 zł.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 3 miesiące temu | ocena +0 / -0

    Tadeusz

    To ja załatwiłem bo zawsze za ludzi walczyłem bo tak Biblia co zawsze powtarzam.